Круглий стіл про реформування медичної галузі

  19 жовтня у районній Раді відбувся “круглий стіл” на тему реформування галузі охорони здоров’я в Україні.

  Участь у спілкуванні взяли голова районної Ради Галина Лошак, заступник голови районної Ради Олег Чугункін, головні лікарі ЦРЛ та ЦПМСД Микола Садик та Ігор Якимович, голова районного осередку БПП “Солідарність” Юрій Виходзь, представники ЗМІ та громадськості.

  “У суспільстві назріла необхідність прийняття медичної реформи, - розпочала засідання Галина Лошак, продовжуючи: - Це є важливою складовою децентралізації влади. Стара модель функціонування медзакладів, особливо в селах, є вкрай неефективною. Тому потребує реорганізації шляхом ухвалення відповідних рішень громадами на місцях”.

  Під час “круглого столу” учасники наголосили на тому, медична реформа передбачає, що кожну область поділять на 3-5 госпітальних округів. У кожному такому окрузі буде щонайменше одна багатопрофільна лікарня інтенсивного першого або другого рівня. Медзаклад першого рівня буде надавати хірургічну та реанімаційну допомогу. Доліковувати пацієнтів та надавати планову медичну допомогу будуть в лікарнях другого рівня. Центром округу стане місто з населенням не менше 40 тисяч. Дорога до нього повинна становити не більше 60 кілометрів або займати годину поїздки. А керувати госпітальним округом будуть госпітальні ради. До складу яких увійдуть представники місцевих громад, медичних установ, обласних адміністрацій та Міністерства охорони здоров’я. Повністю безкоштовним буде “зелений” пакет послуг – невідкладна, первинна та допомога в останні дні життя. Також безкоштовними будуть пологи, лікування дітей до 14 років. У рамках “синього” пакету за послугу доведеться частково доплачувати з власної кишені. Повністю заплатити доведеться за естетичну медицину, дорослу стоматологію (крім невідкладної допомоги) та звернення без направлення. Зміняться і механізми лікування. По-перше, сімейний лікар буде у кожному населеному пункті. Всі медики будуть лікувати за європейськими протоколами, що регулюють методи лікування і ліки, які виписує лікар. Та й зарплатня працівників галузі зміниться. Після реформи медик стане отримувати не ставку, а виплату за кожного полікованого пацієнта.

  Також було зазначено, що  електронна медична система для лікарів первинної ланки дасть змогу контролювати ефективність використання коштів, що виділяються на охорону здоров’я, адже в цій системі вестиметься облік кількості пацієнтів, які закріплені за конкретним лікарем. Відповідно й оплачується робота лікаря залежно від завантаженості – 370 гривень на рік за кожного пацієнта на обліку. Впровадження медичної електронної системи має передусім полегшити життя пацієнтам, оскільки вона передбачає запис на прийом до лікаря без багатогодинного очікування черги – просто в режимі online.

  Головні лікарі зауважили, що одним із важливих аспектів системи охорони здоров’я є медикаментозне забезпечення населення. Як відомо, з 1 квітня в Україні стартувала урядова програма  “Доступні ліки”, у рамках якої застосовується механізм повного та часткового відшкодування вартості деяких препаратів з боку держави. Наразі суб’єкти фармацевтичного ринку, зокрема його роздрібної ланки, що задіяні в програмі, наполягають на необхідності її удосконалення.

  Учасники “круглого столу” підсумували, що якісну медичну послугу надає той медичний заклад, де є великий потік пацієнтів, сучасне дороге обладнання та професійні лікарі. До того ж, потрібно зберегти наявну структуру медзакладів району, покращити стан доріг, інфраструктури та якісних маршрутів пацієнтів.