Обмінялися досвідом

  5-6 жовтня делегація керівників органів місцевого самоврядування Вінницької області на чолі із головою обласної Ради Анатолієм Олійником відвідала сусідню Хмельницьку область з метою вивчення процесу об’єднання громад Хмельниччини. У числі делегації керівників органів місцевого самоврядування взяла участь і голова районної Ради Галина Лошак.

  Зокрема, 5 жовтня на базі Хмельницької обласної ради відбулося засідання “круглого столу” “Добровільне об’єднання територіальних громад: реалії, проблеми, перспективи”, яке розпочали голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний і голова Вінницької обласної Ради Анатолій Олійник. у ньому взяли участь представники органів місцевого самоврядування Вінницької та Хмельницької областей.

  У вступному слові Анатолій Олійник наголосив на тому, що Хмельниччина була першою областю, яка розпочала процес об’єднання та отримала хороші результати. Досвід стосовно об’єднання громад у кожній області буде корисним для усіх учасників засідання.

  Також Анатолій Дмитрович зазначив, що кожний має розуміти величину відповідальності за проведення децентралізації та знаходити консенсуси і компроміси у вирішенні проблем, які виникають в ході добровільного об’єднання. У рамках  зустрічі керівники Хмельницького відокремленого підрозділу установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Сергій Яцковський та Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко поінформували про стан добровільного об’єднання громад у Хмельницькій і Вінницькій областях протягом поточного року.

  Під час засідання було зазначено, що на Хмельниччині, згідно з Перспективним планом, обласною радою схвалено утворення 54 ОТГ, наразі існує 26 громад. За кількістю рад базового рівня 41%, або 249 рад увійшли до новоутворених ОТГ, що склало 27% населення. 29 жовтня відбудуться перші місцеві вибори ще в 7 ОТГ та в 6 громадах планується об’єднання.Завдяки перемозі в конкурсі проекту UU-LEA, 6 громад отримали кошти на створення центрів надання адміністративних послуг та підвищення поінформованості населення про місцеве самоврядування.

 Заступник директора ЦППК Тетяна Гаман розповіла про навчально-методичне забезпечення професійної компетентності посадових осіб в умовах децентралізації.

  Про стан виконання бюджету Хмельницької області та бюджетів ОТГ за півріччя поінформував директор Департаменту фінансів Хмельницької облдержадміністрації Сергій Пенюшкевич.

  Директор Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА Олег Фасоля ознайомив присутніх із особливостями управління освітою в умовах децентралізації на Хмельниччині.

  Голова Чемеровецької районної ради Хмельницької області Світлана Павлишина розповіла про стан процесів добровільного об’єднання у Чемеровецькому районі.

  Досвідом щодо добровільного об’єднання територіальних громад на прикладі Томашпільського району Вінницької області поділився з присутніми голова Томашпільської районної ради Дмитро Коритчук.

  Про процес об’єднання територіальних громад та про перші результати поінформував голова Бершадської районної ради Вінницької області Михайло Бурлака.

  Також вінницька делегація відвідала Дунаєвецьку об’єднану територіальну громаду.  До складу ОТГ ввійшло 18 територіальних громад. Перші місцеві вибори, на яких було обрано 11 старост, відбулись 15 серпня 2016 року. У виконавчому комітеті селищної ради працюють 18 осіб. Для організації діловодства в населених пунктах громади введені посади діловодів, загалом, 57 штатних одиниць. Мережа навчальних закладів  селищної ОТГ складає 5 загальноосвітніх шкіл, 4 навчально-виховних комплексів та 6 дошкільних навчальних закладів. Наразі в школах навчається 950 учнів , виховний процес яких забезпечують 175 педагогічних працівників. В дошкільних закладах виховується 290 дітей. Для 243 учнів організовано безкоштовне підвезення 7 шкільними автобусами із 17 населених пунктів. За рахунок співфінансування бюджетів придбано шкільний автобус. В порівнянні з минулим роком, суттєво збільшились видатки на харчування в навчальних закладах.

  У Дунаєвецькій ОТГ надання медичних послуг в громаді здійснюють 3 амбулаторії загальної практики сімейної медицини та 10 ФАПів. У підпорядкуванні селищної ради знаходиться 20 закладів культури – 11 бібліотек та 9  Будинків культури і клубів. В Дунаєвецькій ОТГ утворено багатопрофільне комунальне підприємство «Господар-ОТГ». Зусиллями підприємства організовано щотижневий збір та вивіз твердих побутових відходів з кожного населеного пункту ОТГ. За кошти місцевого бюджету проведено та реконструйовано водогони, встановлено 290 енергозберігаючих  ламп.

  Цього ж дня представники вінницької делегації було відвідали місто Дунаївці. Рішенням сесії Хмельницької обласної ради від 13 серпня 2015 року було вирішено утворити Дунаєвецьку міську об’єднану територіальну громаду у складі суміжних територіальних громад міста Дунаївці та 25 сіл. Згідно з Законом України «Про добровільне утворення територіальних громад”, до новоутвореної міської ради входить 51 населений пункт. Відтак, ця об’єднана громада вважається однією з найбільших в Україні. Завдяки об’єднанню отримано субвенцію з державного бюджету в сумі 21 мільйон гривень. Для підтримки належного порядку у громаді діють чотири комунальні підприємства: «ЖЕО», «Міськводоканал», «Тепломережа», «Благоустрій Дунаєвеччини». У місті знаходяться Центральна районна лікарня з поліклінікою, міський культурно-мистецький просвітницький центр, міська бібліотека, філія Балинського ВПУ №36, 5 дошкільних закладів, 3 загальноосвітні школи І-ІІІ ст. та НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, гімназія», будинок творчості школяра, станція юних натуралістів, станція юних туристів, дитяча школа мистецтв, міський центр фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх», дитячо-юнацька спортивна школа, територіальний центр соціального обслуговування, міський центр соціальної реабілітації дітей інвалідів «Ластівка». Делегації двох областей, за участі голів обласних рад Анатолія Олійника та Михайла Загородного, ознайомилася із центром надання адміністративних послуг, який обслуговує населення Дунаєвецької міської об’єднаної громади.

  6 жовтня вінницька делегація, перебуваючи другий день на Хмельниччині, ознайомилася з роботою Гуменецької об’єднаної громади. Село Гуменці – центр Гуменецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. За інформацією місцевого керівництва, рішенням 33 позачергової сесії 6 скликання Хмельницької обласної ради від 13.08.2015 затверджено створення Гуменецької об’єднаної територіальної громади. До складу громади ввійшли території Абрикосівської, Великозаліської, Голосківської, Гуменецької, Думанівської, Залісся Другої, Нігинської та Супрунковецької сільських рад. Населення Гуменецької ОТГ наразі складає понад 14 тисяч мешканців. Гуменецька сільська рада утворила ЦНАП, в якому надається 60 адмінпослуг. У навчальних закладах громади навчається 963 учні, виховуються 392 дошкільнят. У навчальних закладах надаються освітні послуги з допрофільного і профільного навчання, дитячо-юнацьких об'єднань, проводиться робота з обдарованими дітьми із поглибленим вивченням точних та гуманітарних наук. У рамках візиту до Гуменецької об'єднаної громади вінницька та хмельницька делегації оглянули дошкільний навчальний заклад «Дивограй», адмінприміщення сільської ради, амбулатрію загальної практики сімейної медицини, спортивний стадіон із твердим штучним покриттям та сільський будинок культури. Дохід Гуменецької сільської ОТГ Хмельницької області становить понад 69 мільйонів гривень.

  Під час виїзного засідання керівників органів місцевого самоврядування Вінницької та Хмельницької областей, в рамках проведення круглого столу «Добровільне об’єднання територіальних громад: реалії, проблеми, перспективи», делегації відвідали Кам’янець-Подільську міську раду. З вітальним словом виступив секретар міської ради Дмитро Васильянов. Директор Департаменту гуманітарної політики Альона Кузема розповіла про роботу ради щодо розвитку туристичної інфраструктури та надання туристичних послуг. Директор Кам’янець-Подільського музейного комплексу Олександр Заремба звернув увагу присутніх на основний об’єкт туризму – державний історичний музей-заповідник. Для формування національної та локальної самоідентифікації, за словами директора заповідника «Кам’янець», використовується потенціал Національного історико-культурного заповідника. Кам’янець-Подільська міська рада координує роботу туристичної інфраструктури, до складу якої входять Подільські Товтри, історичний музей-заповідник, Ліга екскурсоводів, фестивальні агенції, гільдія ремісників, Подільський сувенір, військово-історичні товариства, об’єднання турагентств та туроператорів, асоціая готельєрів та рестораторів міста. Туристична інфраструктура нараховує 8 музейних об’єктів, зелений туризм, об’єкти рекреації, туристичні маршрути, підсвітку Старого міста, розважальні та спортивні заклади, 21 туристичну фірму, 65 екскурсоводів. Готельний бізнес міста складають 79 закладів.

  Завершуючи візит, керуючий справами виконавчого апарату обласної Ради Тетяна Яременко від імені вінницької делегації подякувала голові Хмельницької обласної ради Михайлу Загородному та секретарю Камянець-Подільської міської ради за гостинний прийом та організацію дводенного виїзного засідання.

За  матеріалами сайту  Вінницької  обласної  Ради