Участь голови районної Ради у виїзному розширеному засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної Ради

  11 грудня голова районної Ради Галина Лошак взяла участь у  розширеному засіданні Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної Ради, головна тема якого – стан обслуговування мешканців області в частині надання соціальної допомоги і послуг та хід виконання Комплексної цільової програми соціального захисту населення Вінницької області на 2016-2018 роки, затвердженої рішенням 7 сесії обласної Ради 7 скликання від 30 червня 2016 року № 124. Захід проходив в у приміщенні комунальної установи “Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку”.                           
   Засідання відбулося під керівництвом голови обласної Ради Анатолія Олійника, а також за участі депутатів обласної Ради, заступника голови облдержадміністрації, директорів департаментів облдержадміністрації, голови Громадської ради при обласній Раді, керівництва Секретаріату Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування місцевого самоврядування, голів районних рад та райдержадміністрації, керівників територіальних центрів соціального обслуговування, представників ЗМІ.

  На початку роботи засідання Анатолій Олійник зазначив, що у Вінницькій області поступово вдосконалюється система надання соціальних послуг населенню. В системі соціального захисту області станом на 1 жовтня 2018 року функціонує 8 будинків-інтернатів, обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку. В них проживає 1813 вихованців та підопічних. Крім того, в області надають соціальні послуги обласний комплексний центр надання соціальних послуг, 35 територіальних центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг), в складі яких діє 100 структурних підрозділів, зокрема, 24 стаціонарних відділення та постійного проживання.

  Директор Департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА Наталя Заболотна проінформувала про стан жителів області з надання соціальної допомоги і послуг та хід виконання Комплексної цільової програми соціального захисту населення Вінницької області на 2016-2018 роки.

  Під час засідання також виступили голова постійної комісії обласної Ради з питань охорони здоров’я, соціального захисту та зайнятості населення Ярослав Хребтій, голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та обласних програм Геннадій Мазур, директор Територіального центру соціального обслуговування Вінницької міськради Галина Бачинська, директор Комунального закладу Вінницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями “Обрій” Світлана Демко, директор Немирівського міського територіального центру соціального обслуговування Валентина Кононенко, голова Гайсинської районної ради Григорій Борові, заступник Калинівського міського голови Віталій Вечера.

  Про діяльність стаціонарного відділення для постійного або тимчасового проживання непрацездатних осіб, що в Оратівському районі інформувала учасників Координаційної ради голова районної Ради. У своєму виступі Галина Василівна зазначила, що “піклування про тих, хто цього потребує, це, з одного боку, велика можливість, з іншого – велика потреба кожної людини проявляти гуманність. Це здатність Людини бути Людиною. Потрібно відзначити, що у цьому закладі панують доброта, милосердя, співчуття, здатність відгукнутися на чужий біль –  найголовніші цінності нашого з вами життя. Це ті якості, що коштують так дешево, але цінуються так дорого.

  Ще у серпні 2000 року на базі Фронтівської дільничної лікарні було відкрито соціальну лікарню «Милосердя», де розмістили 13 одиноких людей похилого віку. З 2004 року створено відділення на 30 ліжко-місць, надано друге життя не тільки самому приміщенню, а й продовжено життя тим, хто тут знайшов притулок.  На даний час у стаціонарному відділенні Оратівського територіального центру проживає 26 осіб, з них 6 лежачих.

  Будівля відділення знаходиться майже на околиці села, де затишні чудові краєвиди та чисте повітря. Приміщення одноповерхове, загальною площею 348,6 кв.м., у якому створені належні умови проживання. Тут є 7 жилих кімнат для мешканців відділення, кухня, їдальня, кімната відпочинку,  вбиральні,  ванна та душова кімнати. Вхід у відділення облаштований безпечним пандусом, коридори та санвузли – зручними поручнями, немає високих порогів, підлога покрита якісними матеріалами. Також у будівлі розташовані кабінети завідувача, медичної сестри, кімната для сушіння білизни, складське приміщення, опалювальний пункт. Приміщення забезпечене необхідними меблями, придбано бойлери, рукомийники, пральні машини, мікрохвильову піч, різне приладдя для вбиралень, ванних кімнат та кухні. Проведено системи водопостачання та водовідведення. Капітально  відремонтовано водяне опалення, в тому числі замінено два твердопаливні котли на більш потужні. Щороку ремонтуються жилі кімнати та обслуговуючі приміщення. Замінено усі 24 вікна на енергозберігаючі, замінено й усі дверні блоки будівлі.

  З 2008 року приміщення забезпечено автоматичною системою пожежної сигналізації. На даний час проводиться технічне обслуговування та спостереження за установкою пожежної автоматики. Також приміщення забезпечено необхідною кількістю вогнегасників та іншими засобами пожежегасіння, розміщено плани евакуації, встановлено силові та освітлювальні мережі. На випадок надзвичайних ситуацій в наявності є дизельний генератор.

  Прибудинкова територія, загальною площею 0,25 га, огороджена. Частина  фасадної території облаштована тротуарною плиткою, інша частина - клумбами. Також збудовано три альтанки для проживаючих та їхніх відвідувачів. За межами відділення облаштоване місце для паркування автомобілів.

  Тобто, у закладі створено умови для проживання невеликої кількості людей, в чому й перевага відділення порівняно з великими геріатричними будинками-інтернатами. 

  Персонал відділення, а це: сестра-господиня, два кухарі, п’ятеро молодших медсестер, прачка, опалювач та соціальний робітник - всього 11 працівників,  усі вони своїм відношенням та працею намагаються зробити життя мешканців відділення максимально повноцінним.

  У закладі ретельно складається меню, з врахуванням віку та хвороб проживаючих, при цьому, щоб була достатня кількість калорій. У раціоні є м’ясні та кисломолочні продукти, масло, каші, є і рибні дні. Також щоденно мешканці відділення вживають фрукти та овочі. Якщо ж є медичні приписи у постояльців, то їжа готується індивідуально. У закладі побутує чотирьох разове харчування.

  Працівники відділення обробляють земельну ділянку, площею 0,60 га. Із городу збирають овочі та зелень, засолюють та консервують їх на осінньо-зимовий період. Також обслуговуючим персоналом посаджено фруктові дерева, урожай з яких теж використовують у харчуванні проживаючих. 

  Взагалі, праця проживаючих на городній ділянці не практикується у стаціонарному відділенні. Але був випадок: одна бабуся, яка мешкала у будинку, виявила бажання вирощувати помідори. Для неї виділили невеличку ділянку, де  вона і займалась улюбленою справою.

  Проживаючі у відділенні – одинокі і дуже вразливі. І завдання усіх – зробити так, щоб вони відчули тепло і родинний затишок. Повірте, може це банально звучить, але вони - не чужі для тих, хто їх обслуговує. Працівники звикають до них, знають кожного мешканця, його характер, потреби та проблеми.

  Що ж до фінансової діяльності, то установа утримується за рахунок коштів районного бюджету, 75% пенсійних відрахувань та благодійних коштів. Цього року з районного бюджету на терцентр виділено 4 млн.грн. Протягом 2018 року з районної казни на заробітну плату працівникам стаціонарного відділення використано 570,3 тис.грн., в тому числі 7,1 тис.грн. за шкідливі умови праці, 49,8 тис.грн. – на енергоносії та 35,0 тис.грн. – на вугілля. Надійшло 316,5 тис.грн. утримань із суми пенсій та 38,0 тис.грн. благодійної допомоги.

  Багато чого вдається зробити та придбати за сприяння меценатів. Це і ремонти та інвентар, побутова техніка, харчування та забезпечення дровами. Вже до Дня Миколая відвідаємо заклад із благодійниками і подаруємо пральну машину.

  Проживаючі відділення не обділені увагою  жителів Оратівщини. Постійно їх відвідують працівники районних та сільських установ, концертні програми демонструють художні колективи із навколишніх сіл. Із гарним словом та дарунками приходять місцеві підприємці, представники громадських організацій та керівники району. Усі намагаються зробити життя цих людей трішки яскравішим Але найприємнішим у цій справі є те, що учні Фронтівської та Оратівської шкіл частенько навідуються до стареньких, тим самим навчаються проявляти свою турботу та піклування, - це і є однією з передумов здорового суспільства.

  Є ще багато чого, що потрібно зробити для мешканців будинку: придбати ортопедичні ліжка, матраци, ще потрібно утеплити частину приміщення, замінити покрівлю, відремонтувати під’їзну дорогу. У разі збільшення кількості проживаючих чи розселення їх з метою зменшення кількості мешканців у жилих кімнатах,  потрібно віднайти можливості відремонтувати сусіднє приміщення. Завдань чимало. Є над чим працювати і є для кого. Адже, як не прикро, попит на геріатричні заклади збільшується разом зі старінням населення.

  Кожна людина робить своє майбутнє – воно у наших руках. Якщо ж будемо небайдужі до інвалідів, до людей поважного віку, то й самі житимемо у гармонії. Адже принцип бумеранга завжди працює – повертається як заподіяне комусь зло, так і зроблене для когось добро. Людина ж ціниться тим, що вона змогла зробити для інших”.

  Результатом Координаційної ради стало прийняття рішення “Про стан обслуговування мешканців області в частині надання соціальної допомоги і послуг та хід виконання Комплексної цільової програми соціального захисту населення Вінницької області на 2016-2018 роки, затвердженої рішенням 7 сесії обласної Ради 7 скликання від 30 червня 2016 року №124”, а також, враховуючи пропозиції та зауваження членів ради, було прийнято рішення сформувати звернення від членів Координаційної ради до голів ОТГ щодо належної реалізації державної політики в сфері соціального захисту.