Земля для селянина – годувальниця

  В усі часи українська земля  була і є найбільшим національним багатством країни,  разом з тим, вона – годувальниця, від неї залежить добробут селянина. МВФ зобов’язує Україну до кінця травня ухвалити закон про обіг сільськогосподарських земель. Адже з початку 2018 року основний національний скарб має стати предметом торгів. Не секрет, що наші землі найродючіші, завжди вважалися світовою житницею.  І тоді “охочі” до землі латифундисти  обміняють землю у власників паїв на тимчасове благо – невелику грошову винагороду. Після чого орендодавці залишаться взагалі без того земельного наділу, з якого мали щорічний дохід. 

 Кого ж буде годувати українська земля? Яка думка у самого селянина? Такі питання спровокували Раду сільгосптоваровиробників  району організувати нараду для аграріїв, сільських очільників з метою  вивчення думки жителів Оратівщини щодо вирішення земельного майбутнього.

  Нарада відбулась 23 травня за участі керівництва районної Ради, Ради сільгосптоваровиробників,  місцевих аграріїв, селищного та сільських голів. 

  На початку наради голова Ради сільгосптоваровиробників району, депутат районної Ради, керівник  ТОВ “Агробуд” Олександр Шевчук зауважив, що дане зібрання ще й є результатом проведення засідання останньої сесії районної Ради, під час якого розглядалось питання щодо звернення районних обранців до Президента України про недопущення скасування земельного мораторію. (До речі, лише два райони в області, в тому числі й Оратівський, винесли дане питання на розгляд засідань районних сесій). У ході обговорення звернення депутатами було запропоновано провести опитування серед жителів району та визначити загальну думку оратівчан щодо продажу землі.

  “Сьогоднішнє зібрання – це не нарада, - підкреслив Олександр Шевчук, - це є спільна розмова з пропозиціями щодо найголовнішого питання - подальшого буття наших людей. Тому важлива думка кожного”. Також голова Ради сільгосптоваровиробників звернувся до очільників сіл, як представників територіальних громад, з проханням провести інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення та допомогти у проведенні опитування.

  Микола Мотузюк, голова Асоціації фермерів району, депутат районної Ради, керівник ФГ “Агроросток” повідомив, що рано чи пізно розпродаж земель все-таки буде. Але на сьогодні ринок землі ще не досконалий. Тому не потрібно поспішати продавати землю. Вона набагато більше коштує, аніж за неї дають ту визначену суму. “Повинен бути Державний банк землі, якого нині немає”, - сказав аграрій. Звертаючись до сільських голів, він наголошував на їхній співпраці з сільськогосподарськими підприємствами, застерігав бути обережними з інтегрованими с/г структурами, що приходять у села. Населенні пункти від них не бачать тієї соціальної допомоги, що необхідна для їхньої життєдіяльності. Разом з тим, попередив, що у разі укладання договору орендодавець повинен вчитуватися у кожне слово документа, аби не залишитися взагалі без землі.

  Підтримали аграріїв заступник голови районної Ради Олег Чугункін та селищний голова Оратівської об’єднаної територіальної громади Ігор Барський. У їхніх словах звучало, що продаж землі – не на часі, і потрібно, щоб всі це розуміли.

 Голова районної Ради Галина Лошак підтвердила те, що дане питання абсолютно не політизується. Але щоб донести загальну думку людей до Президента України, до народних депутатів, її потрібно вивчити. Тому необхідно досить відповідально виконати поставлене завдання без протиправних дій.

  Тримав слово на зібранні голова СВК “Маяк” Петро Сплодитель: “Чому я проти продажу землі, тому що “заїжджі” куплять її за безцінь. Якщо збережемо землю, то збережемо школу, дитсадок, Будинок культури, збережемо село. Якщо ж хочемо все знищити, то, не розуміючи цього, можемо так і зробити”.

  Свою позицію висловив депутат районної Ради, керівник ФГ “Калина” Іван Любарський. Він сказав, що підтримує ринок землі, “але, щоб він був цивілізованим”.

  У ході такої розмови учасники наради вирішили провести опитування серед жителів Оратівщини до 1 червня та визначити остаточну думку із земельного питання.

 Взагалі, сьогодні сільськогосподарські землі в Україні становлять 72% від загальної площі країни. Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення існує вже більше 16 років. Відкриття ринку — одна з умов, прописаних в останньому проекті меморандуму України з МВФ. Якщо закон, яким дозволятиметься продаж землі буде ухвалено, фермери та селяни будуть поставлені в такі умови, коли їм нічого іншого не залишиться, як розпродати за безцінь свої паї і шукати кращої долі. Це призведе до остаточного знищення малих сільськогосподарських підприємств, які в усьому цивілізованому світі є основою аграрної складової економіки. Це масове зростання безробіття та посилення еміграції, а також  загибель наших сіл.

  Але чия буде земля-годувальниця, у чиїх руках вона опиниться можливо вдасться вирішити тим, хто на ній працює, бо вони мають право сказати своє слово у цьому питанні.