Пам'ятки архітектури
ПАМ’ЯТКИ АРХІТЕКТУРИ ОРАТІВСЬКОГО РАЙОНУ
Актуальним напрямком роботи галузі є охорона і збереження культурної спадщини. На території району зареєстровано 151 пам’ятку, з яких 50 - археології, 82 - історії та 2 мистецтва, 12 - архітектури і містобудування, 5 - садово-паркового комплексу.
Костел св. Станіслава в смт. Оратів
Костел св. Станіслава в смт.Оратові збудований прихожанами в 1845 році на місці колишнього, збудованого в 1765р. Станіславом Войне Орансь-ким. До 1939 року в костелі був орган. За часів радянської влади його розібрали. Зовнішні оздоблювальні елементи збереглися. Великих змін потерпіла алтарна частина костелу. Саме приміщення використовували спочатку як сільський клуб, кінотеатр, а потім як районний Будинок культури. І так було до 1996 року, коли за рішенням Верховної Ради Незалежної України це приміщення було законно віддано католицькій громаді. 8 серпня 1999 року відбулася посвята католицького костелу св. Станіслава єпископа. На даний час костел діючий, проводяться служби.
Цікаво і те, що 9 травня 2004 року на передній стіні костелу польською делегацією з бібліотеки ім. Джозефа Конрада, служителями костелу та громадскістю селища, була встановлена меморіальна дошка з таким написом:
«В цьому храмі 4 травня 1856 року уклали подружній зв’язок Аполло Наленч Коженьовський і Єва Бобровська, батьки писменника світової слави Йосифа Конрада Коженьовського».
Палац Заботіних в с. Мала Растівка
Маєток побудовано в 1900 – 1901 рр. паном Заботіним. Пан Заботін був царським генералом. Тут він проводив свій генеральський відпуск. Цеглу на будівництво палацу привозили з Польщі.
ЦЕРКВИ
В районі зареєстровано 57 релігійних об’єднань, 6 конфесій. З них: Української православної церкви Московського патріархату – 14, Української православної церкви Київського патріархату – 29, Євангелистів християн-баптистів – 7, Православної Євангельської апокаліпсистичної церкви – 4, Адвентистів сьомого дня – 3, Римо-католицька церква – 1.
Церкви, які відносяться до пам’яток архітектури:
Михайлівська церква 1860 р.
(с. Скала) Київського патріархату. В користуванні громади з 1994 р. Священослужитель – Андрушків Микола Васильович.
Церква Святого Дмитрія 1900-1903р.р. Московського патріархату.
В користуванні громади з 1991р.
Священнослужитель – отець Сергій.
Церква Покровська 1907р.
(с.Н.Животів)
Московського патріархату.
Побудована прихожанами. Настоятель Святопокровського храму протоієрей Монастирський Петро Михайлович.
Церква Кузьми і Дем’яна 1906 – 1908 рр
(с. Люленці) Київського патріархату.